XC5VLX50-1FFG324I
XC5VLX50-1FFG324I
903-XC5VLX50-1FFG324I
324-BBGA, FCBGA
1V V 2.85mm mm FPGAs Virtex?-5 LX Series 324-BBGA, FCBGA 324
In Stock : 9077
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC5VLX50-1FFG324I Overview
The package that contains this software is called 324-BBGA, FCBGA. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. In order to construct a fundamental building block, 46080 logic elements/cells are required. Supply voltage is 1V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This device is powered by a 0.95V~1.05V battery. The FPGA belongs to the Virtex?-5 LX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. A device such as this one has 220 outputs built into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 324. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 1769472 bfpga electronics s of RAM. Related parts can be found by using its base part number XC5VLX50. The RAM si216kBe of this FPGA module reaches 216kB to ensure normal operation of the program. It has a total of 324 pins that are designed for it. A total of 3600 LABs/CLBs are included in this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. A 1V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. In addition to this, it has 324 pins.