  • XC5VSX50T-2FFG1136I
XC5VSX50T-2FFG1136I
advertisement
Manufacturer No:
XC5VSX50T-2FFG1136I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC5VSX50T-2FFG1136I
Package:
1136-BBGA, FCBGA
Description:
3.4mm mm FPGAs Virtex?-5 SXT Series 1136-BBGA, FCBGA 1mm mm
Quantity:
In Stock : 7886
Purchasing and Inquiry
XC5VSX50T-2FFG1136I Overview
Fpga chips is supplied in the 1136-BBGA, FCBGA package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. 480 I/Os are available for transferring data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The supply voltage of the device is 0.95V~1.05V , at which it runs. As part of the Virtex?-5 SXT series of FPGAs, it is a type of FPGA. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. In this device, there are 480 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 4866048. Parts related to this part can be found using its base part number XC5VSX50T. The RAM si594kBe of this FPGA module reaches 594kB to ensure normal operation of the program. In this case, there are 1136 pins on the board. A total of 4080 LABs/CLBs are included in this FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities.
XC5VSX50T-2FFG1136I Features
480 I/Os
Up to 4866048 RAM bits
1136 LABs/CLBs
XC5VSX50T-2FFG1136I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC5VSX50T-2FFG1136I FPGAs applications.
  • Filtering and communication encoding
  • Automation
  • Electronic Warfare
  • Audio
  • Wireless Communications
  • Military DSP
  • Computer hardware emulation
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
Step5Bar-code shipping tag
XC5VSX50T-2FFG1136I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1136-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    1136
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    Virtex®-5 SXT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC5VSX50T
  • Number of Outputs
    480
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of I/O
    480
  • RAM Size
    594kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    2
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm