  • XC6505B501PR-G
XC6505B501PR-G
advertisement
Manufacturer No:
XC6505B501PR-G
HK JDW NO:
817-XC6505B501PR-G
Package:
Datasheet:
XC6505B501PR-G
Description:
1.5mm PMIC
Quantity:
In Stock : 3928
Step5Bar-code shipping tag
XC6505B501PR-G
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Outputs
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage 1
    5V
  • Input Voltage (Min)
    5.5V
  • Input Voltage (Max)
    10.5V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.14V
  • Output Voltage1-Max
    5.05V
  • Output Voltage1-Min
    4.95V
  • Regulator Type
    FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
  • Voltage Tolerance-Max
    1%
  • Output Current1-Max
    0.2A
  • Dropout Voltage1-Max
    0.185V
  • Operating Temperature TJ-Max
    125°C
  • Input Voltage Absolute-Max
    12V
  • Adjustability
    FIXED
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm