  • XC6SLX100-2FGG484C
XC6SLX100-2FGG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX100-2FGG484C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC6SLX100-2FGG484C
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V FPGAs Spartan?-6 LX Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC6SLX100-2FGG484C Overview
A 484-BBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 326 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 101261 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. The Spartan?-6 LX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-6 LX family of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. In this device, 326 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The total number of terminations is 484. There are 4939776 RAM bits that are available with this device. You can find related parts by using the part number XC6SLX100, which is its base part number. The FPGA module's RAM si603kBe reaches 603kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 484 pins. An array of 7911 LABs/CLBs is built into the FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. A total of 484 pins are included in this device. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 667MHz in order to do its work. There are 126576 registers used to store and transfer data.
XC6SLX100-2FGG484C Features
326 I/Os
Up to 4939776 RAM bits
484 LABs/CLBs
126576 registers
XC6SLX100-2FGG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX100-2FGG484C FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Broadcast
  • Wireless Communications
  • ASIC prototyping
  • Filtering and communication encoding
  • Server Applications
  • Defense Applications
  • Aerospace and Defense
  • Medical ultrasounds
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX100-2FGG484C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    Spartan®-6 LX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC6SLX100
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    326
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    326
  • RAM Size
    603kB
  • Clock Frequency
    667MHz