  • XC6SLX150-3FGG484C
XC6SLX150-3FGG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX150-3FGG484C
HK JDW NO:
903-XC6SLX150-3FGG484C
Package:
484-BBGA
Description:
1.2V V 2.6mm mm FPGAs Spartan?-6 LX Series 484-BBGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC6SLX150-3FGG484C Overview
In the package 484-BBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. There are 147443 logic elements/cells to form a fundamental building block. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-6 LX series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. There are 338 outputs incorporated in this device. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has 484 terminations on each end. Having a RAM bit size of 4939776 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XC6SLX150. It is crucial that the RAM si603kBe of this FPGA module reaches 603kB so that the program can run normally. In this case, there are 484 pins on the board. This FPGA is built as an array of 11519 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. As far as the pin count is concerned, it has 484 pins. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 862MHz in order to do its work. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 184304 different registers.
XC6SLX150-3FGG484C Features
338 I/Os
Up to 4939776 RAM bits
484 LABs/CLBs
184304 registers
XC6SLX150-3FGG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX150-3FGG484C FPGAs applications.
  • Aerospace and Defense
  • Software-defined radios
  • Wired Communications
  • Video & Image Processing
  • Camera time adjustments
  • Data Center
  • Medical Electronics
  • ADAS
  • Voice recognition
  • Industrial IoT
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX150-3FGG484C
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    484
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC6SLX150
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    338
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    338
  • RAM Size
    603kB
  • Clock Frequency
    862MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    147443
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    3
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.21 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm