  • XC6SLX25-3CSG324I
XC6SLX25-3CSG324I
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX25-3CSG324I
HK JDW NO:
903-XC6SLX25-3CSG324I
Package:
324-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC6SLX25-3CSG324I
Description:
1.2V V 1.5mm mm FPGAs Spartan?-6 LX Series 324-LFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 324
Purchasing and Inquiry
XC6SLX25-3CSG324I Overview
As part of the 324-LFBGA, CSPBGA package, it is included. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 226 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 24051 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. An FPGA belonging to the Spartan?-6 LX series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. During the installation of this device, 226 outputs were incorporated. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. Fpga chips is designed wFpga chipsh 324 terminations. This device has 958464 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number XC6SLX25 can be used to find related parts. The FPGA module's RAM si117kBe reaches 117kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. The device is designed with 324 pins in total. This FPGA is built as an array of 1879 LABs/CLBs. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. The device has a total of 324 pins on fpga semiconductor. It usually uses a 862MHz crystal. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 30064 different registers.
XC6SLX25-3CSG324I Features
226 I/Os
Up to 958464 RAM bits
324 LABs/CLBs
30064 registers
XC6SLX25-3CSG324I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX25-3CSG324I FPGAs applications.
  • Ecosystem
  • Military Temperature
  • Automotive driver's assistance
  • Medical Electronics
  • Image processing
  • Distributed Monetary Systems
  • Space Applications
  • Broadcast
  • Automotive
  • Voice recognition
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX25-3CSG324I
  • Package / Case
    324-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    324
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2008
  • Number of Terminations
    324
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    XC6SLX25
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    226
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    226
  • RAM Size
    117kB
  • Clock Frequency
    862MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    24051
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    3
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.21 ns
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm