  • XC6SLX4-2CSG225I
XC6SLX4-2CSG225I
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX4-2CSG225I
HK JDW NO:
903-XC6SLX4-2CSG225I
Package:
225-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC6SLX4-2CSG225I
Description:
1.2V V 1.4mm mm FPGAs Spartan?-6 LX Series 225-LFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 225
Purchasing and Inquiry
XC6SLX4-2CSG225I Overview
A 225-LFBGA, CSPBGA package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 132 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block consists of 3840 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.14V~1.26V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA belonging to the Spartan?-6 LX seies. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. This device is equipped with 120 separate outputs, which makes it a very versatile device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has 225 terminations on each end. There are 221184 RAM bits that are available with this device. Its base part number XC6SLX4 can be used to find parts that are related to it. This FPGA module has a RAM si27kBe of 27kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. 225 pins are designed into the device. A total of 300 LABs/CLBs are included in this FPGA. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. As far as the pin count is concerned, it has 225 pins. Usually, fpga semiconductor uses a 667MHz crystal. The data is stored and transferred using 4800 registers that are used for this purpose. For its architecture, 300 CLB modules are used.
XC6SLX4-2CSG225I Features
132 I/Os
Up to 221184 RAM bits
225 LABs/CLBs
4800 registers
XC6SLX4-2CSG225I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX4-2CSG225I FPGAs applications.
  • Cryptography
  • Aerospace and Defense
  • High Performance Computing
  • Camera time adjustments
  • Medical ultrasounds
  • Wireless Communications
  • Automotive
  • Bioinformatics
  • Image processing
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX4-2CSG225I
  • Package / Case
    225-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    225
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    Spartan®-6 LX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    225
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    XC6SLX4
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    120
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    132
  • RAM Size
    27kB
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    3840
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    300
  • Number of Registers
  • Number of CLBs
    300
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm