  • XC6SLX45T-2CSG484I
XC6SLX45T-2CSG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX45T-2CSG484I
HK JDW NO:
903-XC6SLX45T-2CSG484I
Package:
484-FBGA, CSPBGA
Description:
1.2V V 1.8mm mm FPGAs Spartan?-6 LXT Series 484-FBGA, CSPBGA 0.8mm mm 484
Purchasing and Inquiry
XC6SLX45T-2CSG484I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 484-FBGA, CSPBGA package and X package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. A total of 296 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. A fundamental building block is made up of 43661 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. The Spartan?-6 LXT series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Spartan?-6 LXT family of FPGAs. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. With this device, you will be able to make use of 290 outputs. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. As a whole, it has 484 terminations. The RAM bits that this device offer is 2138112. In order to find related parts, use the part number XC6SLX45 as a base. This FPGA module has a RAM si261kBe of 261kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. In this case, 484 pins are used in the design. The FPGA consists of 3411 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 484 pin count. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 667MHz in order to do its work. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 54576 registers.
XC6SLX45T-2CSG484I Features
296 I/Os
Up to 2138112 RAM bits
484 LABs/CLBs
54576 registers
XC6SLX45T-2CSG484I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX45T-2CSG484I FPGAs applications.
  • Embedded Vision
  • High Performance Computing
  • Secure Communication
  • Data Mining
  • Solar Energy
  • Medical Applications
  • Device controllers
  • Industrial Ethernet
  • Software-defined radio
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX45T-2CSG484I
  • Package / Case
    484-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    Spartan®-6 LXT
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    XC6SLX45
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    290
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    296
  • RAM Size
    261kB
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    43661
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm