  • XC6SLX75-3FGG676C
XC6SLX75-3FGG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX75-3FGG676C
HK JDW NO:
903-XC6SLX75-3FGG676C
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC6SLX75-3FGG676C
Description:
1.2V V 2.44mm mm FPGAs Spartan?-6 LX Series 676-BGA 1mm mm 676
Purchasing and Inquiry
XC6SLX75-3FGG676C Overview
The package that contains this software is called 676-BGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. The device has 408 I/O ports for more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 74637 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.14V~1.26V . It is a type of FPGA belonging to the Spartan?-6 LX seies. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. This device is equipped with 400 separate outputs, which makes it a very versatile device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, the terminations of this piece are 676. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 3170304. You can find related parts by using the part number XC6SLX75, which is its base part number. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. In order to make it work, 676 pins have been designed. Fpga electronics contains 5831 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 676 pin count. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 862MHz. To store and transfer data, there are 93296 registers that are used.
XC6SLX75-3FGG676C Features
408 I/Os
Up to 3170304 RAM bits
676 LABs/CLBs
93296 registers
XC6SLX75-3FGG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX75-3FGG676C FPGAs applications.
  • Medical Electronics
  • Artificial intelligence (AI)
  • Industrial Ethernet
  • High Performance Computing
  • Cryptography
  • Medical ultrasounds
  • Radar and Sensors
  • Ecosystem
  • ADAS
  • Military DSP
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX75-3FGG676C
  • Package / Case
    676-BGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Series
    Spartan®-6 LX
  • Number of Terminations
    676
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC6SLX75
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    400
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    408
  • RAM Size
    387kB
  • Clock Frequency
    862MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    74637
  • Speed Grade
    3
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.21 ns
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm