  • XC6SLX9-2CSG225I
XC6SLX9-2CSG225I
advertisement
Manufacturer No:
XC6SLX9-2CSG225I
HK JDW NO:
903-XC6SLX9-2CSG225I
Package:
225-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC6SLX9-2CSG225I
Description:
1.2V V 1.4mm mm FPGAs Spartan?-6 LX Series 225-LFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 225
Purchasing and Inquiry
XC6SLX9-2CSG225I Overview
Fpga chips is supplied in the 225-LFBGA, CSPBGA package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Its 160 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 9152 logic elements or cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The FPGA belongs to the Spartan?-6 LX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. During the installation of this device, 160 outputs were incorporated. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. 225 terminations are present in total. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 589824. You can find related parts by using the part number XC6SLX9, which is its base part number. There is a maximum RAM si72kBe of 72kB on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. The device is designed with 225 pins in total. This FPGA is built as an array of 715 LABs/CLBs. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. Featuring 225 pins in total, it is a versatile device. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 667MHz. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 11440 different registers. CLBs are the building blocks of its architecture.
XC6SLX9-2CSG225I Features
160 I/Os
Up to 589824 RAM bits
225 LABs/CLBs
11440 registers
XC6SLX9-2CSG225I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC6SLX9-2CSG225I FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Radar and Sensors
  • Defense Applications
  • Enterprise networking
  • Medical Applications
  • ASIC prototyping
  • DO-254
  • Bioinformatics
  • Artificial intelligence (AI)
  • Electronic Warfare
Step5Bar-code shipping tag
XC6SLX9-2CSG225I
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    225-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    225
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    Spartan®-6 LX
  • Number of Terminations
    225
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    XC6SLX9
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    160
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Number of I/O
    160
  • RAM Size
    72kB
  • Clock Frequency
    667MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    9152
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    715
  • Number of Registers
  • Number of CLBs
    715
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm