  • XC7A100T-1FGG484I
XC7A100T-1FGG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC7A100T-1FGG484I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7A100T-1FGG484I
Package:
484-BBGA
Datasheet:
XC7A100T-1FGG484I
Description:
2.6mm mm FPGAs Artix-7 Series 484-BBGA 1mm mm 484
Quantity:
In Stock : 620
Purchasing and Inquiry
XC7A100T-1FGG484I Overview
As part of the 484-BBGA package, it is included. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The device has 285 I/O ports for more coherent data transfer. There are 101440 logic elements/cells to form a fundamental building block. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 0.95V~1.05V-volt supply voltage required for the device to operate. As part of the Artix-7 series of FPGAs, it is a type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 285 outputs that are integrated into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As a whole, it has 484 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 4976640. You can find related parts by using the part number XC7A100T, which is its base part number. The RAM si607.5kBe of this FPGA module reaches 607.5kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. 484 pins are designed into the device. 7925 LABs and CLBs are built into this FPGA. There is a 1V power supply that is required to operate it. Featuring 484 pins in total, it is a versatile device. It usually uses a 1098MHz crystal. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 126800 different registers.
XC7A100T-1FGG484I Features
285 I/Os
Up to 4976640 RAM bits
484 LABs/CLBs
126800 registers
XC7A100T-1FGG484I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A100T-1FGG484I FPGAs applications.
  • Computer hardware emulation
  • Space Applications
  • Radar and Sensors
  • Defense Applications
  • Wireless Communications
  • Software-defined radios
  • OpenCL
  • Device controllers
  • Cryptography
  • Software-defined radio
Step5Bar-code shipping tag
XC7A100T-1FGG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Artix-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7A100T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    285
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1V
  • Number of I/O
    285
  • RAM Size
    607.5kB
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    101440
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.27 ns
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm