  • XC7A100T-2CSG324C
XC7A100T-2CSG324C
advertisement
Manufacturer No:
XC7A100T-2CSG324C
HK JDW NO:
903-XC7A100T-2CSG324C
Package:
324-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7A100T-2CSG324C
Description:
1.5mm mm FPGAs Artix-7 Series 324-LFBGA, CSPBGA 0.8mm mm 324
Quantity:
In Stock : 1207
Purchasing and Inquiry
XC7A100T-2CSG324C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 324-LFBGA, CSPBGA package and X package. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 210 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. Logic blocks consist of 101440 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1V powers it. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.95V~1.05V. An FPGA belonging to the Artix-7 series is referred to as an FPGA. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. A device such as this one has 210 outputs built into it. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has a total of 324 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 4976640. For related parts, use its base part number XC7A100T. For the program to work properly, the RAM si607.5kBe of this FPGA module must reach 607.5kB GB in order to ensure normal operation. A total of 7925 LABs/CLBs are included in this FPGA. The device runs on a 1V battery and requires no additional power supply to operate. Featuring 324 pins in total, it is a versatile device. It usually uses a 1286MHz crystal. Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 126800 different registers.
XC7A100T-2CSG324C Features
210 I/Os
Up to 4976640 RAM bits
126800 registers
XC7A100T-2CSG324C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A100T-2CSG324C FPGAs applications.
  • Medical ultrasounds
  • ADAS
  • Artificial intelligence (AI)
  • Medical Applications
  • Radar and Sensors
  • Automation
  • Aerospace and Defense
  • Space Applications
  • Solar Energy
  • Enterprise networking
Step5Bar-code shipping tag
XC7A100T-2CSG324C
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    324-LFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Artix-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    324
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7A100T
  • Pin Count
    324
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B324
  • Number of Outputs
    210
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1V
  • Number of I/O
    210
  • RAM Size
    607.5kB
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    101440
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.05 ns
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    15mm
  • Width
    15mm