  • XC7A100T-2FGG676I
XC7A100T-2FGG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC7A100T-2FGG676I
HK JDW NO:
903-XC7A100T-2FGG676I
Package:
676-BGA
Datasheet:
XC7A100T-2FGG676I
Description:
2.44mm mm 110 ps ns FPGAs Artix-7 Series 676-BGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 483
Purchasing and Inquiry
XC7A100T-2FGG676I Overview
There are two packages that contain fpga chips: 676-BGA package and X package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Having 300 I/Os makes data transfers more coherent. The basic building blocks of logic contain 101440 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. This device is powered by a 0.95V~1.05V battery. There are many types of FPGAs in the Artix-7 series, this is one of them. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 300 outputs. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, the terminations of this piece are 676. This device has 4976640 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. In order to find related parts, you can use its base part number XC7A100T. The RAM si607.5kBe of this FPGA module reaches 607.5kB to ensure normal operation of the program. In this case, 676 pins are used in the design. The FPGA consists of 7925 LABs/CLBs. There is a 1V power supply that is required to operate it. Featuring 676 pins in total, it is a versatile device. It usually uses a 1286MHz crystal. As a result, there are 126800 registers which are used to store and transfer data.
XC7A100T-2FGG676I Features
300 I/Os
Up to 4976640 RAM bits
676 LABs/CLBs
126800 registers
XC7A100T-2FGG676I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A100T-2FGG676I FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Wired Communications
  • Space Applications
  • Data Center
  • Artificial intelligence (AI)
  • Software-defined radios
  • Integrating multiple SPLDs
  • Automotive driver's assistance
  • Radar and Sensors
  • ASIC prototyping
Step5Bar-code shipping tag
XC7A100T-2FGG676I
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    676-BGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Artix-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7A100T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    300
  • Power Supplies
    1V
  • Number of I/O
    300
  • RAM Size
    607.5kB
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Propagation Delay
    110 ps
  • Turn On Delay Time
    110 ps
  • Number of Logic Elements/Cells
    101440
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.05 ns
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm