  • XC7A200T-1FBG484I
XC7A200T-1FBG484I
advertisement
Manufacturer No:
XC7A200T-1FBG484I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7A200T-1FBG484I
Package:
484-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7A200T-1FBG484I
Description:
2.54mm mm 1GB B FPGAs Artix-7 Series 484-BBGA, FCBGA 1mm mm 484
Quantity:
In Stock : 1900
Purchasing and Inquiry
XC7A200T-1FBG484I Overview
A 484-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 285 I/O ports for more coherent data transfer. Logic blocks consist of 215360 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. With a supply voltage of 0.95V~1.05V, this device operates with ease. There are many types of FPGAs in the Artix-7 series, this is one of them. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. The device has 285 outputs that are integrated into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. 484 terminations are present in total. This device has 13455360 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. In order to find related parts, use the part number XC7A200T as a base. The FPGA module's RAM si1.6MBe reaches 1.6MB in order to ensure that the program operates in a normal manner. The device has 484 pins which are included in the design. A total of 16825 LABs/CLBs make up this FPGA array. Power is provided by a 1V battery that is included with the device. With a total of 484 pins, it is equipped with a high level of security. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 1098MHz. Programs and data can be stored in the 1GB memory embedded in this FPGA module. To store and transfer data, there are 269200 registers that are used. Data is stored in the DDR3 memory, so resource conflicts are avoided.
XC7A200T-1FBG484I Features
285 I/Os
Up to 13455360 RAM bits
484 LABs/CLBs
269200 registers
XC7A200T-1FBG484I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A200T-1FBG484I FPGAs applications.
  • Data center search engines
  • Data center hardware accelerators
  • Secure Communication
  • Medical Applications
  • Industrial IoT
  • Camera time adjustments
  • Data Center
  • Security systems
  • Solar Energy
  • Consumer Electronics
Step5Bar-code shipping tag
XC7A200T-1FBG484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Artix-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7A200T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    285
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1V
  • Memory Size
    1GB
  • Number of I/O
    285
  • RAM Size
    1.6MB
  • Memory Type
    DDR3
  • Clock Frequency
    1098MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    215360
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.27 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm