  • XC7A200T-2SBG484C
XC7A200T-2SBG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC7A200T-2SBG484C
HK JDW NO:
903-XC7A200T-2SBG484C
Package:
484-FBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7A200T-2SBG484C
Description:
2.44mm mm 110 ps ns 1GB B FPGAs Artix-7 Series 484-FBGA, FCBGA 0.8mm mm 484
Quantity:
In Stock : 482
Purchasing and Inquiry
XC7A200T-2SBG484C Overview
A 484-FBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. There are 285 I/Os for better data transfer. A fundamental building block contains 215360 logic elements or cells. Power is provided by a 1V-volt supply. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. There is a 0.95V~1.05V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA that belongs to the Artix-7 series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. There are 285 outputs incorporated in this device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. Total terminations are 484. This device is equipped with 13455360 RAM bits in terms of its RAM si13455360e. In order to find related parts, use the part number XC7A200T as a base. The RAM si1.6MBe of this FPGA module reaches 1.6MB to ensure normal operation of the program. 16825 LABs/CLBs are configured on this FPGA. The device runs on a 1V battery and requires no additional power supply to operate. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 484 pin count. Typically, it uses a crystal oscillating at 1286MHz in order to operate. Data and programs can be stored in this FPGA module's memory of 1GB. In order to store and transfer data, a total of 269200 registers are used. Data is stored in the DDR3 memory, so resource conflicts are avoided.
XC7A200T-2SBG484C Features
269200 registers
XC7A200T-2SBG484C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7A200T-2SBG484C FPGAs applications.
  • Defense Applications
  • Radar and Sensors
  • Video & Image Processing
  • Scientific Instruments
  • Automotive Applications
  • Industrial IoT
  • High Performance Computing
  • Broadcast
  • Data center search engines
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
Step5Bar-code shipping tag
XC7A200T-2SBG484C
  • Package / Case
    484-FBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Voltage - Supply
    0.95V~1.05V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
    484
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B484
  • Power Supplies
    1V
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Propagation Delay
    110 ps
  • Turn On Delay Time
    110 ps
  • Number of Inputs
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    1.05 ns
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    19mm
  • Width
    19mm