  • XC7K160T-2FBG676I
XC7K160T-2FBG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC7K160T-2FBG676I
HK JDW NO:
903-XC7K160T-2FBG676I
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7K160T-2FBG676I
Description:
2.54mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 473
Purchasing and Inquiry
XC7K160T-2FBG676I Overview
This package is included in the 676-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. There are 400 I/Os for better data transfer. A fundamental building block is made up of 162240 logic elements/cells. Power is provided by a 1V-volt supply. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.97V~1.03V. As part of the Kintex?-7 series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. During the installation of this device, 400 outputs were incorporated. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 676 terminations on each end. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 11980800 bfpga electronics s of RAM. In order to find related parts, you can use its base part number XC7K160. The RAM si1.4MBe of this FPGA module reaches 1.4MB to ensure normal operation of the program. The FPGA is built as an array of 12675 latches or CLBs. There is a 11.83.3V power supply that is required to operate it. There are a total of 676 pins on this device. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1286MHz in order to do its work. A total of 202800 registers are used for storing and transferring data between them.
XC7K160T-2FBG676I Features
400 I/Os
Up to 11980800 RAM bits
202800 registers
XC7K160T-2FBG676I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K160T-2FBG676I FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Bioinformatics
  • Distributed Monetary Systems
  • Aircraft navigation
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • DO-254
  • Voice recognition
  • Automotive Applications
  • Consumer Electronics
  • Cryptography
Step5Bar-code shipping tag
XC7K160T-2FBG676I
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Kintex®-7
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7K160
  • Pin Count
    676
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B676
  • Number of Outputs
    400
  • Number of I/O
    400
  • RAM Size
    1.4MB
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Propagation Delay
    100 ps
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    162240
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm