  • XC7K410T-2FBG676C
XC7K410T-2FBG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-2FBG676C
HK JDW NO:
903-XC7K410T-2FBG676C
Datasheet:
XC7K410T-2FBG676C
Description:
2.54mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 7107
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-2FBG676C Overview
A 676-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Having 400 I/Os makes data transfers more coherent. To form a fundamental building block, there are 406720 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Powered by a 0.97V~1.03V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The Kintex?-7 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. This device is equipped with 400 separate outputs, which makes it a very versatile device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 676 terminations. This device is equipped with 29306880 RAM bits in terms of its RAM si29306880e. You can find related parts by using the part number XC7K410T, which is its base part number. During the configuration of this FPGA module, the RAM si3.5MBe reaches 3.5MB to ensure that the program runs normally. The device has 676 pins which are included in the design. A total of 31775 LABs/CLBs make up this FPGA array. Fpga electronics operates from a 11.83.3V power supply. The device has a total of 676 pins on fpga semiconductor. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 1286MHz to operate. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 508400 registers.
XC7K410T-2FBG676C Features
400 I/Os
Up to 29306880 RAM bits
676 LABs/CLBs
508400 registers
XC7K410T-2FBG676C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K410T-2FBG676C FPGAs applications.
  • ASIC prototyping
  • Medical Electronics
  • Software-defined radios
  • Data Center
  • Industrial Ethernet
  • Random logic
  • Cryptography
  • Automation
  • Video & Image Processing
  • Medical ultrasounds
Step5Bar-code shipping tag
XC7K410T-2FBG676C
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
    YES
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2009
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7K410T
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    400
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Clock Frequency
    1286MHz
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm