  • XC7K410T-2FFG676I
XC7K410T-2FFG676I
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-2FFG676I
HK JDW NO:
Xilinx Inc.-XC7K410T-2FFG676I
Datasheet:
XC7K410T-2FFG676I
Description:
3.37mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 131
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-2FFG676I Overview
A 676-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 400 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. In order to construct a fundamental building block, 406720 logic elements/cells are required. 1V volts power it. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This device is powered by a 0.97V~1.03V battery. The FPGA belongs to the Kintex?-7 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. A total of 400 outputs are incorporated into this device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. 676 terminations are present in total. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 29306880 bfpga electronics s of RAM. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC7K410T as a starting point. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 31775 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Powered by a 11.83.3V power supply, it can be operated by almost anyone. As far as the pin count is concerned, it has 676 pins. It usually uses a 1286MHz crystal. To store and transfer data, there are 508400 registers that are used.