  • XC7K410T-3FBG676E
XC7K410T-3FBG676E
advertisement
Manufacturer No:
XC7K410T-3FBG676E
HK JDW NO:
903-XC7K410T-3FBG676E
Datasheet:
XC7K410T-3FBG676E
Description:
1V V 2.54mm mm FPGAs Kintex?-7 Series 676-BBGA, FCBGA 1mm mm 676
Quantity:
In Stock : 8554
Purchasing and Inquiry
XC7K410T-3FBG676E Overview
A 676-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. A total of 400 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 406720 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.97V~1.03V , at which it runs. It is a type of FPGA belonging to the Kintex?-7 seies. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 400 outputs. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, there are a total of 676 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 29306880 means that this device will offer you a lot of memory. XC7K410T is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si3.5MBe of this FPGA module reaches 3.5MB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. A total of 31775 LABs/CLBs are included in this FPGA. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1V. Power is supplied to the device by a 11.83.3V battery. I am going to present you with a device that is equipped with 676 pins. It usually uses a 1412MHz crystal. As a result, there are 508400 registers which are used to store and transfer data.
XC7K410T-3FBG676E Features
508400 registers
XC7K410T-3FBG676E Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7K410T-3FBG676E FPGAs applications.
  • Space Applications
  • Voice recognition
  • Defense Applications
  • Embedded Vision
  • Image processing
  • Radar and Sensors
  • Automotive
  • Artificial intelligence (AI)
  • Filtering and communication encoding
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
Step5Bar-code shipping tag
XC7K410T-3FBG676E
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.83.3V
  • Clock Frequency
    1412MHz
  • Number of Inputs
  • Number of LABs/CLBs
    31775
  • Speed Grade
    -3
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.58 ns
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm