  • XC7VX330T-2FFG1761I
XC7VX330T-2FFG1761I
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX330T-2FFG1761I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7VX330T-2FFG1761I
Package:
1760-BBGA, FCBGA
Description:
3.5mm mm FPGAs Virtex?-7 XT Series 1760-BBGA, FCBGA 1mm mm 1761
Quantity:
In Stock : 335
Purchasing and Inquiry
XC7VX330T-2FFG1761I Overview
In the 1760-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Its 700 I/Os help it transfer data more efficiently. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. There is a 0.97V~1.03V-volt supply voltage required for the device to operate. FPGAs belonging to the Virtex?-7 XT series are a type of FPGA that belong to the Virtex?-7 XT series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. This device is equipped with 650 separate outputs, which makes it a very versatile device. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. In total, the terminations of this piece are 1761. Having a RAM bit size of 27648000 means that this device will offer you a lot of memory. Parts related to this part can be found using its base part number XC7VX330T. It is crucial that the RAM si3.3MBe of this FPGA module reaches 3.3MB so that the program can run normally. Fpga electronics contains 25500 LABs/CLBs in an array. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 11.8V power supply. As far as the pin count is concerned, it has 1761 pins. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 1818MHz to generate the signal. The data is stored and transferred using 408000 registers that are used for this purpose.
XC7VX330T-2FFG1761I Features
700 I/Os
Up to 27648000 RAM bits
408000 registers
XC7VX330T-2FFG1761I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX330T-2FFG1761I FPGAs applications.
  • Software-defined radio
  • OpenCL
  • Wireless Communications
  • ADAS
  • Enterprise networking
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Secure Communication
  • Camera time adjustments
  • Automation
  • Artificial intelligence (AI)
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX330T-2FFG1761I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1760-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Virtex®-7 XT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    1761
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    XC7VX330T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1761
  • Number of Outputs
    650
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    700
  • RAM Size
    3.3MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Number of Inputs
    650
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -2
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.61 ns
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    42.5mm
  • Width
    42.5mm