  • XC7VX415T-1FFG1158I
XC7VX415T-1FFG1158I
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX415T-1FFG1158I
HK JDW NO:
903-XC7VX415T-1FFG1158I
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
1V V 3.35mm mm FPGAs Virtex?-7 XT Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm 1158
Quantity:
In Stock : 2848
Purchasing and Inquiry
XC7VX415T-1FFG1158I Overview
Fpga chips is supplied in the 1156-BBGA, FCBGA package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. This device features 350 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. To form a fundamental building block, there are 412160 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1V powers it. An FPGA part from the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.97V~1.03V . This is a type of FPGA that is part of the Virtex?-7 XT series of FPGAs. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. The device has 350 outputs that are integrated into it. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 1158 terminations. There are 32440320 RAM bits that are available with this device. Parts related to this part can be found using its base part number XC7VX415T. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. The FPGA is built as an array of 32200 latches or CLBs. In the case of 1V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Powered by a 11.8V power supply, it can be operated by almost anyone. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 1158 pin count. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1818MHz in order to do its work. During the process of storing and transferring data, 516800 registers are used.
XC7VX415T-1FFG1158I Features
350 I/Os
Up to 32440320 RAM bits
516800 registers
XC7VX415T-1FFG1158I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX415T-1FFG1158I FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Data center search engines
  • Software-defined radio
  • Automotive
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Random logic
  • Space Applications
  • Automotive driver's assistance
  • Electronic Warfare
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX415T-1FFG1158I
  • Number of Logic Elements/Cells
    412160
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    32200
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7VX415T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1158
  • Number of Outputs
    350
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    350
  • RAM Size
    3.9MB
  • Clock Frequency
    1818MHz