  • XC7VX415T-3FFG1158E
XC7VX415T-3FFG1158E
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX415T-3FFG1158E
HK JDW NO:
903-XC7VX415T-3FFG1158E
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
1V V 3.35mm mm FPGAs Virtex?-7 XT Series 1156-BBGA, FCBGA 1mm mm 1158
Purchasing and Inquiry
XC7VX415T-3FFG1158E Overview
There is a 1156-BBGA, FCBGA package that includes this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. This device features 350 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block consists of 412160 logic elements/cells. 1V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. The supply voltage of the device is 0.97V~1.03V , at which it runs. There are many types of FPGAs in the Virtex?-7 XT series, this is one of them. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~100°C TJ range. A total of 350 outputs are incorporated into this device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Total terminations are 1158. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 32440320. Its base part number XC7VX415T can be used to find related parts. During the configuration of this FPGA module, the RAM si3.9MBe reaches 3.9MB to ensure that the program runs normally. 32200 LABs and CLBs are built into this FPGA. A 1V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Power is provided by a 11.8V battery that is included with the device. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 1158 pin count. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 1818MHz in order to do its work. The data is stored and transferred using 516800 registers that are used for this purpose.
XC7VX415T-3FFG1158E Features
350 I/Os
Up to 32440320 RAM bits
516800 registers
XC7VX415T-3FFG1158E Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX415T-3FFG1158E FPGAs applications.
  • Aircraft navigation
  • Secure Communication
  • Voice recognition
  • Solar Energy
  • Enterprise networking
  • Audio
  • Filtering and communication encoding
  • Embedded Vision
  • Data Mining
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX415T-3FFG1158E
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Published
    2010
  • Number of Terminations
    1158
  • ECCN Code
    3A001.A.7.B
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7VX415T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1158
  • Number of Outputs
    350
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    350
  • RAM Size
    3.9MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Propagation Delay
    90 ps
  • Number of Inputs
  • Speed Grade
    -3
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.58 ns
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm