  • XC7VX485T-1FFG1761C
XC7VX485T-1FFG1761C
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX485T-1FFG1761C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7VX485T-1FFG1761C
Package:
1760-BBGA, FCBGA
Description:
3.5mm mm FPGAs Virtex?-7 XT Series 1760-BBGA, FCBGA 1mm mm 1761
Purchasing and Inquiry
XC7VX485T-1FFG1761C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1760-BBGA, FCBGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 700 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block is made up of 485760 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. This device is powered by a 0.97V~1.03V battery. There are many types of FPGAs in the Virtex?-7 XT series, this is one of them. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. In this device, 700 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. The total number of terminations is 1761. A device like this one offers 37969920 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Its base part number XC7VX485T can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si4.5MBe of 4.5MB in order to ensure that the program will run normally. 37950 LABs and CLBs are built into this FPGA. Power is supplied to the device by a 0.91.8V battery. In addition to this, it has 1761 pins. It usually uses a 1818MHz crystal. As a result, there are 607200 registers which are used to store and transfer data.
XC7VX485T-1FFG1761C Features
700 I/Os
Up to 37969920 RAM bits
607200 registers
XC7VX485T-1FFG1761C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX485T-1FFG1761C FPGAs applications.
  • Broadcast
  • Automotive
  • Ecosystem
  • Industrial IoT
  • Audio
  • Video & Image Processing
  • Camera time adjustments
  • Security systems
  • OpenCL
  • Software-defined radio
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX485T-1FFG1761C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1760-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Virtex®-7 XT
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    1761
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7VX485T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1761
  • Number of Outputs
    700
  • Power Supplies
    0.91.8V
  • Number of I/O
    700
  • RAM Size
    4.5MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    -1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.74 ns
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    42.5mm
  • Width
    42.5mm