  • XC7VX690T-1FFG1927I
XC7VX690T-1FFG1927I
advertisement
Manufacturer No:
XC7VX690T-1FFG1927I
HK JDW NO:
903-XC7VX690T-1FFG1927I
Package:
1924-BBGA, FCBGA
Description:
3.65mm mm 120 ps ns FPGAs Virtex?-7 XT Series 1924-BBGA, FCBGA 1mm mm 1927
Quantity:
In Stock : 70
Purchasing and Inquiry
XC7VX690T-1FFG1927I Overview
This package is included in the 1924-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. There are 600 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 693120 logic elements/cells are required. It is powered from a supply voltage of 1V. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Powered by a 0.97V~1.03V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. An FPGA belonging to the Virtex?-7 XT series is referred to as an FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. The device has 600 outputs that are integrated into it. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 1927 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 54190080 bFpga chipss. Its base part number XC7VX690T can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si6.5MBe of 6.5MB in order to ensure that the program will run normally. 54150 LABs and CLBs are built into this FPGA. An external power supply of 11.8V is required to power the device. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 1927 pin count. A crystal oscillating at 1818MHz is one of the most common components of this device. The data is stored and transferred using 866400 registers that are used for this purpose.
XC7VX690T-1FFG1927I Features
600 I/Os
Up to 54190080 RAM bits
866400 registers
XC7VX690T-1FFG1927I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC7VX690T-1FFG1927I FPGAs applications.
  • Security systems
  • Software-defined radio
  • Electronic Warfare
  • Military DSP
  • Wireless Communications
  • Industrial Ethernet
  • Embedded Vision
  • Filtering and communication encoding
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Data Center
Step5Bar-code shipping tag
XC7VX690T-1FFG1927I
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    1924-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2010
  • Number of Terminations
    1927
  • ECCN Code
    3A001.A.7.B
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    XC7VX690T
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1927
  • Number of Outputs
    600
  • Power Supplies
    11.8V
  • Number of I/O
    600
  • RAM Size
    6.5MB
  • Clock Frequency
    1818MHz
  • Propagation Delay
    120 ps
  • Turn On Delay Time
    120 ps
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    45mm
  • Width
    45mm