  • XC9265A16BMR-G
XC9265A16BMR-G
advertisement
Manufacturer No:
XC9265A16BMR-G
HK JDW NO:
817-XC9265A16BMR-G
Package:
Datasheet:
XC9265A16BMR-G
Description:
5 Terminals DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 5157
Step5Bar-code shipping tag
XC9265A16BMR-G
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Output Voltage
    1.65V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Input Voltage (Max)
    6V
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Width
    1.6mm