  • XC9572XV-7CS48C
XC9572XV-7CS48C
advertisement
Manufacturer No:
XC9572XV-7CS48C
HK JDW NO:
903-XC9572XV-7CS48C
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC9572XV-7CS48C
Description:
0.8mm PMIC XC9500XV Series XC9572XV 48 Pin 2.5V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC9572XV-7CS48C Overview
There are 72 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.48-FBGA, CSPBGAis the package in which it resides.It is equipped with 38I/O ports.Devices are programmed with terminations of [0].As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 2.5V volts.There is a part included in Programmable Logic Devices.Trayshould be used for packaging the chip.The operating temperature of the machine is 0°C~70°C TA to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the XC9500XV series.In this chip, the 48pins are programmed.It is also characterized by YES.The XC9572XVindicates that its related parts can be found.In digital circuits, there are 1600gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].FLASH is adopted for storing data.Surface Mountmounts this electronic component.There are 48pins on it.2.62Vis the maximum supply voltage (Vsup).125MHzis the maximum frequency.The fundamental building block consists of 4logic elements/cells.
XC9572XV-7CS48C Features
48-FBGA, CSPBGA package
38 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
48 pin count
48 pins
XC9572XV-7CS48C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9572XV-7CS48C CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Portable digital devices
  • LED Lighting systems
  • Parity generators
  • Timing control
  • POWER-SAVING MODES
  • I2C BUS INTERFACE
  • Power automation
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Handheld digital devices
Step5Bar-code shipping tag
XC9572XV-7CS48C
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    2.37V~2.62V
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    XC9500XV
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9572XV
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.62V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Number of I/O
    38
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 38 I/O
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Number of Gates
    1600
  • Max Frequency
    125MHz