  • XCKU035-1FFVA1156C
XCKU035-1FFVA1156C
advertisement
Manufacturer No:
XCKU035-1FFVA1156C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCKU035-1FFVA1156C
Package:
1156-BBGA, FCBGA
Description:
950mV V FPGAs Kintex? UltraScale? Series 1156-BBGA, FCBGA
Quantity:
In Stock : 640
Purchasing and Inquiry
XCKU035-1FFVA1156C Overview
The package that contains this software is called 1156-BBGA, FCBGA. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. 520 I/Os are available for transferring data more efficiently. The basic building blocks of logic contain 444343 logic elements/cells. Power is provided by a 0.95V-volt supply. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.922V~0.979V. The FPGA belongs to the Kintex? UltraScale? series of FPGAs, and it is one type of FPGA. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~85°C TJ range. During the installation of this device, 520 outputs were incorporated. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 19456000. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si2.3MBe of 2.3MB in order to ensure that the program will run normally. A total of 25391 LABs/CLBs are included in this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In the case of 950mV supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. The device runs on a 0.95V battery and requires no additional power supply to operate. The registers used in the transfer of and storage of data are 406256 in number. A FLASH memory provides data storage and avoids resource conflicts.
XCKU035-1FFVA1156C Features
520 I/Os
Up to 19456000 RAM bits
406256 registers
XCKU035-1FFVA1156C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCKU035-1FFVA1156C FPGAs applications.
  • Industrial Ethernet
  • Medical ultrasounds
  • Automotive driver's assistance
  • Data Center
  • Medical Applications
  • Audio
  • High Performance Computing
  • Cryptography
  • Data center hardware accelerators
  • Military Temperature
Step5Bar-code shipping tag
XCKU035-1FFVA1156C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1156-BBGA, FCBGA
  • Manufacturer Package Identifier
    XCKU035-1FFVA1156C
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    Kintex® UltraScale™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.922V~0.979V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.95V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    520
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    950mV
  • Power Supplies
    0.95V
  • Number of I/O
    520
  • RAM Size
    2.3MB
  • Memory Type
    FLASH
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    444343
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Max Junction Temperature (Tj)
    110°C
  • Height
    3.43mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm