  • XCV400E-7PQ240C
XCV400E-7PQ240C
advertisement
Manufacturer No:
XCV400E-7PQ240C
Manufacturer:
Xilinx Inc.
HK JDW NO:
903-XCV400E-7PQ240C
Package:
240-BFQFP
Datasheet:
XCV400E-7PQ240C
Description:
1.8V V 4.1mm mm FPGAs Virtex®-E Series 240-BFQFP 0.5mm mm 240
Quantity:
In Stock : 14507
Step5Bar-code shipping tag
XCV400E-7PQ240C
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCV400E
  • Pin Count
    240
  • Number of Outputs
    158
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of I/O
    158
  • RAM Size
    20kB
  • Clock Frequency
    400MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    10800
  • Total RAM Bits
    163840
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Speed Grade
    7
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.42 ns
  • Number of Equivalent Gates
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    32mm
  • Width
    32mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
  • Package / Case
    240-BFQFP
  • Number of Pins
    240
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
  • Series
    Virtex®-E
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Voltage - Supply
    1.71V~1.89V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm