  • XCV600-5BG432C
XCV600-5BG432C
advertisement
Manufacturer No:
XCV600-5BG432C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCV600-5BG432C
Package:
432-LBGA Exposed Pad, Metal
Datasheet:
XCV600-5BG432C
Description:
1.7mm mm FPGAs Virtex? Series 432-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 432
Purchasing and Inquiry
XCV600-5BG432C Overview
Fpga chips is supplied in the 432-LBGA Exposed Pad, Metal package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 316 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 15552 logic elements/cells. Power is provided by a 2.5V-volt supply. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. This device is powered by a 2.375V~2.625V battery. As part of the Virtex? series of FPGAs, it is a type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. The device has 316 outputs that are integrated into it. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The total number of terminations is 432. This device is equipped with 98304 RAM bits in terms of its RAM si98304e. For related parts, use its base part number XCV600. The RAM si12kBe of this FPGA module reaches 12kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. 3456 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Powered by a 1.2/3.62.5V power supply, it can be operated by almost anyone. The building block that forms the basis of the system contains 661111 gates. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 432 pin count. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 294MHz, to create the signal.
XCV600-5BG432C Features
316 I/Os
Up to 98304 RAM bits
XCV600-5BG432C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCV600-5BG432C FPGAs applications.
  • Ecosystem
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Wired Communications
  • Software-defined radio
  • Medical Electronics
  • Camera time adjustments
  • Embedded Vision
  • DO-254
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Computer hardware emulation
Step5Bar-code shipping tag
XCV600-5BG432C
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    432-LBGA Exposed Pad, Metal
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    Virtex®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    432
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCV600
  • Pin Count
    432
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B432
  • Number of Outputs
    316
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.2/3.62.5V
  • Number of I/O
    316
  • RAM Size
    12kB
  • Clock Frequency
    294MHz
  • Number of Inputs
  • Number of Logic Elements/Cells
    15552
  • Total RAM Bits
  • Number of Gates
  • Number of LABs/CLBs
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    0.7 ns
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    40mm
  • Width
    40mm