  • XF2M40151AR500
XF2M40151AR500
advertisement
Manufacturer No:
XF2M40151AR500
HK JDW NO:
578-XF2M40151AR500
Package:
Datasheet:
XF2M40151AR500
Description:
XF2M Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -30°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
XF2M40151AR500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XF2M
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    40
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Natural
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Rotary Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    5.90μin 0.150μm
  • Height Above Board
    0.083 2.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm