  • XPERDO-L1-R250-00701
XPERDO-L1-R250-00701
advertisement
Manufacturer No:
XPERDO-L1-R250-00701
Manufacturer:
Cree Inc.
HK JDW NO:
163-XPERDO-L1-R250-00701
Package:
1414 (3535 Metric)
Description:
LED RED-ORN 700MA 3.45X3.45 SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
XPERDO-L1-R250-00701
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1414 (3535 Metric)
  • Thermal Resistance of Package
    8°C/W
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XLamp® XP-E
  • Size / Dimension
    0.136Lx0.136W 3.45mmx3.45mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Color
    Red-Orange
  • Power Rating
    3.5W
  • Base Part Number
    XPE
  • Max Current Rating
    700mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    130°
  • Forward Current
    350mA
  • Lumens/Watt @ Current - Test
    97 lm/W
  • Illumination Color
    Orange, Red
  • Temperature - Test
    25°C
  • Flux @ Current/Temperature - Test
    71lm 67lm~74lm
  • Lens Color
    Clear
  • Luminous Flux
    67.2 lm
  • Wavelength
    615nm 610nm ~ 620nm
  • Height Seated (Max)
    0.084 2.13mm