  • XRA1201IG24-F
XRA1201IG24-F
advertisement
Manufacturer No:
XRA1201IG24-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XRA1201IG24-F
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Termination 0.65mm 1.8/3.3V I/O Expander 24 Pin 400kHz 1.8V TSSOP
Purchasing and Inquiry
XRA1201IG24-F Overview
16 I/Os are used in its programming.TSSOP comes with the device enclosed in the packaging.As a whole, it has terminations on the 24 axis.The total pins on the part is 24.A voltage is provided at 1.8V by the device.In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is used.There are a total of four 2 ports on the device.An IC chip has 16 bits in total.It has the ability to deliver power at 1.8/3.3V.It has 24 pins.Surface Mount allows mounting of the part.The chip conducts when the voltage supplied to it is 3.6V.uPs/uCs/peripheral ICs of the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE type.Parallel IO Port series is the series that it belongs to.The maximal operating temperature reaches 85°C.It is required that this device's minimum working temperature is -40°C.Its maximum frequency is 100kHz.A 16 channel is present on the device.Running at a frequency of 400kHz will enable it to perform effectively.
XRA1201IG24-F Features
XRA1201IG24-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRA1201IG24-F I/O Expanders applications.
  • Personal Communication System (PCS) mobile handsets
  • DC-offset adjustment
  • High Speed Test and Measurement Equipment
  • Multiple-feedback active high-pass filters
  • Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
  • Tone detection
  • Portable Instrumentation
  • Akerberg Mossberg
  • Portable/ Handheld Devices
  • Cellular phone
Step5Bar-code shipping tag
XRA1201IG24-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    16
  • Interface
    I2C, SMBus, Serial
  • Number of I/O
    16
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    160mA
  • Power Dissipation
    200mW
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Current - Output
    160mA
  • Number of Bits
  • Frequency (Max)
    100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C