  • XRCGB40M000F4M00R0
XRCGB40M000F4M00R0
advertisement
Manufacturer No:
XRCGB40M000F4M00R0
HK JDW NO:
535-XRCGB40M000F4M00R0
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 6PF SMD
Step5Bar-code shipping tag
XRCGB40M000F4M00R0
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    4-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XRCGB
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    0.003%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    MHz Crystal
  • Depth
    1.6mm
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±40ppm
  • Physical Dimension
    L2.0XB1.6XH0.7 (mm)/L0.079XB0.063XH0.028 (inch)
  • Operating Frequency
    40MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100Ohm
  • Load Capacitance
    6pF
  • Frequency Tolerance
    ±45ppm
  • Drive Level
    300 μW
  • Series Resistance
    100Ohm
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm