  • XRT86VX38IB256-F
XRT86VX38IB256-F
advertisement
Manufacturer No:
XRT86VX38IB256-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XRT86VX38IB256-F
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
3.3V 256 Pin Telecom deviceMin 3.135V VMax 3.465V V
Purchasing and Inquiry
XRT86VX38IB256-F Overview
BGA package is used to save board space.Telecom switching is mounted in a Surface Mount-direction.There are 256 pins on this telecom interface.For designers, telecom product offers a great deal of flexibility by operating on the 3.3V supply voltage.During normal operation, a minimum value of -40°C is set for the temperature.In order to ensure normal operation of the telecom circuit, the temperature is set at the maximum value of 85°C.The voltage supplied should be 3.135V at least.There should be a lower voltage supplied than 3.465V.Integrated wtelecommunication toolsh 8 transceivers, telecommunication tools provides wireless communication.
XRT86VX38IB256-F Features
Available in the BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
8 transceivers
XRT86VX38IB256-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRT86VX38IB256-F Telecom applications.
  • Digital Cross Connect Systems
  • Add/Drop multiplexers (ADMs)
  • Inverse Multiplexing for ATM (IMA) Wireless Base Stations
  • LAN Routers
  • Short/Medium Loop
  • Home Side Box
  • PCM channel bank
  • Digital Access Cross-connect System (DACs)
  • Voice over IP/DSL
Step5Bar-code shipping tag
XRT86VX38IB256-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    256
  • Weight
    2.784008g
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V