  • XRT91L33IG-F
XRT91L33IG-F
advertisement
Manufacturer No:
XRT91L33IG-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XRT91L33IG-F
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
1 Circuit 622.08MHz 3.3V Clock Buffer DUAL 20 Pins TSSOP
Purchasing and Inquiry
XRT91L33IG-F Overview
As far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in TSSOP. The package is in the form of a Bulk. Normal operation is limited to 622.08MHz. It contains 20 terminations. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. There are 20 pins on the clock buffer. Operation is performed using the 20 pins. I have enclosed this circuit clock in ATM/SONET/SDH ICs for your convenience. At a minimum working temperature of -40°C, it maintains reliability. Temperatures below 85°C allow stable operation. Default settings are set to output 3. It is capable of handling a maximum supply voltage of 3.465V volts. With a voltage supply of 3.135V, this cut smart buffer can operate as low as possible. For maximum efficiency, the supply voltage should be kept at 3.3V.
XRT91L33IG-F Features
20 terminations
ATM/SONET/SDH ICs subcategory
XRT91L33IG-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XRT91L33IG-F Clock Buffers & Drivers applications.
  • Internet of Things
  • Patient diagnosis
  • Other clock/data distribution
  • Line receiver and signal recovery
  • Medical imaging
  • DDR4 JEDEC standard LRDIMM design
  • Automatic test equipment
  • Handheld test instruments
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • Machine made
Step5Bar-code shipping tag
XRT91L33IG-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ATM;SDH;SONET
  • Subcategory
    ATM/SONET/SDH ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Power Dissipation-Max
    277mW
  • Nominal Supply Current
    65mA
  • Max Supply Current
    80mA
  • Frequency (Max)
    622.08MHz
  • Data Rate
    622.08 Mbps
  • Input
    LVDS
  • PLL
    Yes
  • Telecom IC Type
    ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT
  • Height
    1.05mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.4mm