  • Y0056500R000K0L
Y0056500R000K0L
advertisement
Manufacturer No:
Y0056500R000K0L
HK JDW NO:
890-Y0056500R000K0L
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
Res Metal Foil Trimmer 500 Ohm 10% 3/4W 26(Mech)Turn 2.79mm (20.57 X 4.83 X 6.86mm) Pin Thru-Hole Bulk
Step5Bar-code shipping tag
Y0056500R000K0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    4.83mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Metal
  • Resistive Material
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    Accutrim™1280G
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.270 x 0.190 Facex0.750L 6.86mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    500Ohms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Depth
    4.83mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    26
  • Height
    6.86mm
  • Length
    19.05mm