  • Y16303K01000A0R
Y16303K01000A0R
advertisement
Manufacturer No:
Y16303K01000A0R
HK JDW NO:
890-Y16303K01000A0R
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR VFCP Series, Metal Foil, 3.01kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.05%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y16303K01000A0R
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VFCP
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
  • Tolerance
    ±0.05%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±0.2ppm/°C
  • Resistance
    3.01kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Height Seated (Max)
    0.025 0.64mm