  • YB16MKW01-1F12-JF
YB16MKW01-1F12-JF
advertisement
Manufacturer No:
YB16MKW01-1F12-JF
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-YB16MKW01-1F12-JF
Package:
Datasheet:
YB16MKW01-1F12-JF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YB16MKW01-1F12-JF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YB
  • Published
    2011
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC