  • YB16WCKW01-5F-JF
YB16WCKW01-5F-JF
advertisement
Manufacturer No:
YB16WCKW01-5F-JF
HK JDW NO:
558-YB16WCKW01-5F-JF
Package:
Datasheet:
YB16WCKW01-5F-JF
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Step5Bar-code shipping tag
YB16WCKW01-5F-JF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Front, Panel, Sealed
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
    Standard, Illuminated
  • Number of Positions
    2
  • Capacitance
    0F
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round, Button
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Green Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    2.2VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    DPDT, SPDT
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A
  • Illumination Type
    LED
  • Illumination Color
    Green
  • Diameter
    18mm