  • YB26WRKW01-12-CB
YB26WRKW01-12-CB
advertisement
Manufacturer No:
YB26WRKW01-12-CB
HK JDW NO:
558-YB26WRKW01-12-CB
Package:
Datasheet:
YB26WRKW01-12-CB
Step5Bar-code shipping tag
YB26WRKW01-12-CB
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    YB
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    3A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Rectangular, Button
  • Circuit
    DPDT
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Red (White Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current Rating
    3A