  • YK5011303000G
YK5011303000G
advertisement
Manufacturer No:
YK5011303000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-YK5011303000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 1 Rows Through Hole Barrier Block PC Pin YK501 0.374 9.50mm 2 Wall (Dual) 13 Circuits Thermoplastic
Step5Bar-code shipping tag
YK5011303000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    300V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Pitch
    0.374 9.50mm
  • Wire Gauge
    12-22 AWG
  • Number of Circuits
    13
  • Terminal Block Type
    Barrier Block
  • Bottom Termination
    PC Pin
  • Barrier Type
    2 Wall (Dual)
  • Top Termination
    Screws with Captive Plate
  • Terminal Screw Finish
    Zinc
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Thermoplastic
  • Terminal Screw Material
    Steel
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C