  • YPBJ9.40T
YPBJ9.40T
advertisement
Manufacturer No:
YPBJ9.40T
HK JDW NO:
58-YPBJ9.40T
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPBJ9.40T
Description:
PTC RESET FUSE 80V 90MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YPBJ9.40T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to YPBJ9.40T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    YP
  • Size / Dimension
    0.354Dia x 0.138 T 9.00mmx3.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Ceramic
  • Approval Agency
    CECC
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Current - Max
    3A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    90mA
  • Voltage - Max
    80V
  • Current - Trip (It)
    190mA
  • Resistance @ 25°C
    9.4Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm