  • YPCJ0070T
YPCJ0070T
advertisement
Manufacturer No:
YPCJ0070T
HK JDW NO:
58-YPCJ0070T
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPCJ0070T
Description:
PTC RESET FUSE 265V 30MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YPCJ0070T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to YPCJ0070T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    YP
  • Size / Dimension
    0.256Dia x 0.197 T 6.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Ceramic
  • Resistance
    70Ohm
  • Current Rating
    30mA
  • Approval Agency
    CECC
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Max Current Rating
    400mA
  • Hold Current
    30mA
  • Voltage - Max
    265V
  • Trip Current
    70mA
  • Resistance @ 25°C
    70Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm