  • YPCL0120N
YPCL0120N
advertisement
Manufacturer No:
YPCL0120N
HK JDW NO:
58-YPCL0120N
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
YPCL0120N
Description:
PTC RESET FUSE 265V 35MA RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
YPCL0120N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to YPCL0120N.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    YP
  • Size / Dimension
    0.256Dia x 0.197 T 6.50mmx5.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Ceramic
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Current - Max
    400mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    35mA
  • Voltage - Max
    265V
  • Current - Trip (It)
    80mA
  • Resistance @ 25°C
    120Ohm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm