  • Z-15HW78-B
Z-15HW78-B
advertisement
Manufacturer No:
Z-15HW78-B
HK JDW NO:
607-Z-15HW78-B
Package:
Datasheet:
Z-15HW78-B
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Z-15HW78-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Housing Material
    Resin
  • Weight
    58g
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Z
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP00
  • Depth
    17.45mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    15A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Wire Lever
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    500,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    20,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    15A
  • Operating Force
    3.997gf
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@14VDC
  • Overtravel
    0.235 (6.0mm)
  • Differential Travel
    0.118 (3.0mm)
  • Pretravel
    0.394 (10.0mm)
  • Operating Position
    0.787 (20.0mm)
  • Release Force
    0.300gf
  • Pre-Travel-Max
    10 mm
  • Length
    121.1mm
  • Width
    32.4mm