  • Z0292212VSGR3910
Z0292212VSGR3910
advertisement
Manufacturer No:
Z0292212VSGR3910
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z0292212VSGR3910
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Z0292212VSGR3910
Description:
Modem Z02922 44 Pin 44-LCC (J-Lead)
Purchasing and Inquiry
Z0292212VSGR3910 Overview
PCBs can be mounted on Surface Mount.Low package costs are a common feature of the 44-LCC (J-Lead).4.5V~5.5V Supply Voltage is provided as part of normal operation.Material Tube is used in the Packaging.Related parts can be identified using Base Part Number Z02922.Using the 44-pin connector, it connects to the computer.It is mounted using a Surface Mount-shaped bracket.It is important that the Operating Temperature is lower than 70°C.The temperature should be warmer than 0°C when it is operating.5V requires a high supply current in order to operate properly.There is a nominal supply current of 45mA.
Z0292212VSGR3910 Features
44-LCC (J-Lead) package
44 pins
Z0292212VSGR3910 Applications
There are a lot of Zilog Z0292212VSGR3910 Modems ICs & Modules applications.
  • Cell phones
  • Metro access rings
  • Car radio
  • Thermal management
  • Home theater wiring-free
  • Low power, low voltage systems
  • Satellite communication
  • interconnection between switches
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Interconnection between switches and computers
Step5Bar-code shipping tag
Z0292212VSGR3910
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    Z02922
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Data Rate
    9.6 kbps
  • Baud Rate
    9.6k
  • Data Format
    V.21, V.22, V.23, V.29, Bell 103, Bell 212A