  • Z15HNJS55B
Z15HNJS55B
advertisement
Manufacturer No:
Z15HNJS55B
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-Z15HNJS55B
Package:
Datasheet:
Z15HNJS55B
Description:
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Flexible Rod Screw 15A 250VAC 250VDC 0.15N Screw Mount
Step5Bar-code shipping tag
Z15HNJS55B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80 °C
  • Min Operating Temperature
    -15 °C
  • Depth
    17.45 mm
  • Current Rating
    15 A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    15 A
  • Electrical Life
    100 kcycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250 V
  • Mechanical Life
    1 Mcycles
  • Contact Current Rating
    15 A
  • Operating Force
    200 mN
  • Pretravel
    24.9936 mm
  • Length
    49.2 mm