  • Z16M1720ASC1868
Z16M1720ASC1868
advertisement
Manufacturer No:
Z16M1720ASC1868
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z16M1720ASC1868
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Z16M1720ASC1868
Description:
0.5mm 3.3/5V Specialized Interface IC Z16M17 3.3V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
Z16M1720ASC1868 Overview
It's a good fit for the 100-LQFP package.A case of Trayis provided.The component has been installed according to the Surface Mountmethod.In this case, it is appropriate for the component applied in Ethernet Controller.The device is capable of supplying voltages of 3V~5.5V volts.The Z16M17can be used to locate related parts.It has 100terminations.It is important to keep in mind that this device should be set to 3.3V.Operation is carried out using the 100pins.By [0], it is mounted.Electronic components from the family Bus Controllersare used.Potentiometers conduct at 70°C volts.It incorporates BUS CONTROLLER, PCMCIAUPS/UCS/Peripheral ICs.As a result, it is capable of delivering voltage at 3.3/5V.Performance requires that the output frequency of the device not exceed 20MHz.
Z16M1720ASC1868 Features
It is based on Z16M17.
Set the part at 3.3V volts
BUS CONTROLLER, PCMCIA of uPs/uCs/Peripheral ICs Type
Z16M1720ASC1868 Applications
There are a lot of Zilog Z16M1720ASC1868 Specialized Interface ICs applications.
  • PCMCIA cards
  • SDH/SONET multiplexers
  • and 5 REN loads
  • ?Remote wireless modules
  • Signal routing between systems
  • Ultrasound
  • (FTTH)
  • Digital Cross-Connects
  • Sample hold systems
  • Switching Systems
Step5Bar-code shipping tag
Z16M1720ASC1868
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Ethernet Controller
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bus Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z16M17
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI Serial
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, PCMCIA
  • Clock Frequency
    20MHz
  • Supply Current-Max
    4mA
  • Address Bus Width
    11
  • External Data Bus Width
    16
  • Bus Compatibility
    ATA; IDE
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm