  • ZABG4002JA16TC
ZABG4002JA16TC
advertisement
Manufacturer No:
ZABG4002JA16TC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-ZABG4002JA16TC
Package:
16-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ZABG4002JA16TC
Description:
16 Terminations3V~8V 16 Pin ZABG4002 Specialized Power Management ICs1 Functions
Purchasing and Inquiry
ZABG4002JA16TC Overview
It is acceptable to ship in the way of Tape & Reel (TR) .In order to facilitate transportation, it is packaged the power management in 16-UFQFN Exposed Pad .For easy adaptability, Surface Mount provides a universal mounting method.Applications targeting this power management include Bias Controller and others.Ideally, the operating temperature of the power management ic should be set at -40°C~85°C in order to prevent malfunction.This power management uses 3V~8V voltage for work.Check out search ZABG4002 for more power ic's pin-to-pin solutions.It has 16 terminals.Power managment ics have 16 pins.There is a Surface Mount for mounting on a PCB or other board.When operated at 3.3V voltage, the power manager is capable of performing a wide range of demanding tasks.The power ic's pinout starts with 16 pins.The power management ic is powered by a voltage of 42mA volts.
ZABG4002JA16TC Features
Mainly used in Bias Controller applications
Operating temperature: -40°C~85°C
ZABG4002JA16TC Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZABG4002JA16TCPower Management applications.
  • System Health Monitoring
  • Automotive Advanced Driver Assistance System (ADAS)
  • Power Supplies
  • Hardware Monitoring for PCs
  • Computing
  • LP2996A: DDR3L
  • DDR Termination Voltage WHITE SPACE
  • Cordless Phone Base Station
  • Electronic Test Instrumentation
  • Modules With Remote-Sense Capability
Step5Bar-code shipping tag
ZABG4002JA16TC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    41 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Bias Controller
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    3V~8V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZABG4002
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Current
    42mA
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm