  • ZIC2410FG72R
ZIC2410FG72R
advertisement
Manufacturer No:
ZIC2410FG72R
HK JDW NO:
130-ZIC2410FG72R
Package:
72-VFBGA
Datasheet:
ZIC2410FG72R
Description:
ZIC2410FG72R datasheet pdf and RF Transceiver ICs product details from CEL stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
ZIC2410FG72R Overview
72-VFBGA saves RF transceiver IC's board space. It is possible to mount the RF transceiver's mounting using Surface Mount.In this case, the TxRx + MCU emerges as highly efficient and reliable.High reliability is achieved by using advanced transceiver RF' packagings Tape & Reel (TR).transceiver RF circuit boards with 72 pins are designed.RF transceiver operates at 2.4GHz frequency.
ZIC2410FG72R Features
72-VFBGA package
Surface Mount for mounting
TxRx + MCU
Tape & Reel (TR) is used
72 pins
ZIC2410FG72R Applications
There are a lot of CEL ZIC2410FG72R RF Transceiver ICs applications.
  • Industrial Controls
  • Health and Fitness
  • Secure Payment
  • Fitness
  • LoT applications
  • Internet Radio
  • Chemical Sensors
  • Home and Security
  • Consumer Electronics
Step5Bar-code shipping tag
ZIC2410FG72R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    72-VFBGA
  • Number of Pins
    72
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    TxRx + MCU
  • Voltage - Supply
    1.35V~3.3V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    96kB Flash 1kB ROM 8kB RAM
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    8dBm
  • RF Family/Standard
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Serial Interfaces
    I2S, SPI, UART
  • Current - Receiving
    4.6mA
  • Current - Transmitting
    32.7mA~45.1mA